Emery Roth

 

Sečovce sú malé zemplínske mestečko v podhorí Slanských vrchov. A práve tu, v židovskej rodine, sa ako jedno z ôsmich detí v roku 1871 narodil Emery Roth.

 

Po smrti otca Emery odišiel do New Yorku. Spočiatku vykonával rôzne drobné práce, časom začal robiť kresliča v chicagskej spoločnosti Burnham & Root. Následne sa vrátil do New Yorku, kde robil pre významného architekta Richarda Morrisa Hunta. Po jeho smrti v roku 1895 spolupracoval s popredným bytovým architektom Ogdenom Codmanom mladším na tvorbe moderných newyorských apartmánových budov (išlo o klientelu z Newportu). Emeryho nezvyčajný talent sa prejavil čoskoro, pričom byť zamestnaný v kancelárii spomínaného architekta sa v danom čase považovalo za veľmi prestížne.

Niekedy okolo roku 1898 sa Emery Roth oženil s Ellou Grosmanovou. Postupne sa im narodili štyri deti – Julian, Richard, Elizabeth a Kathrin.

V tomto roku sa tiež osamostatnil. Projektoval množstvo moderných budov, pričom jeho sláva sa šírila veľmi rýchlo. Darilo sa mu najmä po prvej svetovej vojne, v 20. rokoch 20. storočia ho dokonca považovali za jedného z najlepších architektov.

V čom spočívala jeho výnimočnosť? V eklekticizme – v tom, že dokázal dokonale spájať klasické prvky s modernými. V jeho tvorbe badať geografické a historické vplyvy – inšpirovaný bol hlavne talianskou, francúzskou a španielskou renesanciou, vidieť aj prvky spájania umenia a remesla, čo neskôr prerástlo do uplatňovania prvkov secesie, resp. štýlu Art Deco.

S jeho menom sa spája scenéria mrakodrapov pozdĺž newyorskej ulice Central Park West, naprojektoval tiež prvé dvojvežové budovy na tejto ulici. V New Yorku jeho rukopis nesie cekovo vyše 250 apartmánových stavieb.

Emery Roth zomrel 20. augusta 1948 na následky choroby. Po jeho smrti synovia Julian a Richard založili spolu s vnukom Richardom II. firmu s názvom Emery Roth & Sons. Táto spoločnosť projektovala – okrem množstva iných stavieb v New Yorku – aj budovy komplexu World Trade Center, ktoré sa neskôr, 11. septembra 2001, stali cieľom teroristického útoku.

V roku 2011, pri príležitosti 140. výročia narodenia svetoznámeho architekta Emery Rotha, bola na kultúrnom dome v Sečovciach odhalená pamätná tabuľa.

 

Matej Starják